Jakie technologie stosuje Nike w swoich strojach?

Jakie technologie stosuje Nike w swoich strojach?


Nike jest jednym z największych na świecie producentów odzieży i obuwia sportowego. Przedsiębiorstwo powstało w 1964 roku i chyba nie ma na świecie osoby, która nie rozpoznałaby jego charakterystycznego logotypu. Ze względu na wysoką jakość produktów i stosowanie najnowszych technologii, maksymalizujących komfort użytkowania, to jedna z najchętniej wybieranych na rynku marek.


 


Technologia w służbie sportu


Pierwszym rozwiązaniem technologicznym, wprowadzonym przez Nike na rynek w latach 70 XX wieku, był Air Max. Cieszące się niesłabnącą popularnością rozwiązanie opiera się na zastosowaniu w podeszwie butów plastikowych membran, wypełnionych powietrzem. Technologie wykorzystywane są jednak nie tylko w przemyśle obuwniczym. Wiele z nich doskonale sprawdza się w odzieży, co najłatwiej zaobserwować na koszulkach sportowych Nike. Poprawiają one wygodę użytkowania nie tylko dzięki zastosowaniu najlepszych jakościowo połączeń materiałowych, ale także poprzez wykorzystanie ciekawych dodatków. Należą do nich między innymi kieszonki w koszulkach sportowych czy odblaskowe szwy boczne, zwiększające widoczność nocą. Sukces Nike to jednak coś więcej niż tylko praktyczne dodatki. To takie technologie, jak ACG, Dri-Fit, Dri-Fit UV, Therma-Fit, Storm-Fit czy Nike Shield. Produkty ACG to odzież outdoorowa: koszulki sportowe, bielizna termiczna, spodnie i kurtki oraz buty trekkingowe. Cechują się wysoką odpornością na warunki pogodowe. Podobną niezależność od pogody zapewnią nam tkaniny Shield i HyperShield, chroniące przed wiatrem i deszczem oraz posiadające specjalnie uszczelnione szwy. Wiatroszczelne i wodoodporne są również materiały, wykonane w technologii Storm-Fit. Opiera się ona na mikrowłóknach poliestrowych, pokrytych laminatem. W niskich temperaturach doskonale sprawdza się z kolei odzież Therma-Fit, zapobiegająca utracie ciepła i będąca doskonałym izolatorem.


 


Koszulki Dri-Fit


Technologia Dri-Fit to jedno z najbardziej znanych rozwiązań Nike. Opracowana została na bazie poliestrowych mikrowłókien. Jej cechą charakterystyczną jest zdolność odprowadzania wilgoci ze skóry. Zostaje ona wyprowadzona na zewnątrz tkaniny, skąd bardzo szybko odparowuje. Koszulki sportowe Nike, wykonane w technologii Dri-Fit, zapewniają skórze uczucie suchości nawet podczas dużego wysiłku. Tkanina jest elastyczna i nie krępuje ruchów, a jednocześnie umożliwia prawidłową wentylację ciała i stref, szczególnie narażonych na pocenie. Dodatkowo, ulepszone koszulki Dri-Fit UV zapewniają skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi.