Strój bramkarski

Strój bramkarski


Jeżeli kiedykolwiek grałeś - lub nadal grasz - w piłkę, to wiesz, że każdy zawodnik - poza talentem - potrzebuje również odpowiedniego stroju. Strój bramkarski należy do najbardziej charakterystycznych na całym boisku. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać i co powinno się na niego składać. Zapraszamy do uważnej lektury.


Po pierwsze i najważniejsze - buty


Znasz to powiedzenie? To, które mówi, że buty są przedłużeniem stopy piłkarza? - coś w tym jest. Pamiętaj, że wyłącznie odpowiednio dobrane obuwie sprawia, że zawodnik może lepiej czuć stopę i - co za tym idzie - mieć lepszą kontrolę nad piłką. Podczas poszukiwań idealnych butów piłkarskich pamiętaj, aby swój wybór oprzeć o powierzchnię, na której gramy. Na hali najlepiej sprawdzą się halówki, na trawie korki a sztucznej trawie - lanki.


Ochraniacze i getry


Każdy bramkarz - niezależnie od wieku - powinien pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu łydek, a szczególnie piszczeli. Mając to na uwadze, do stroju piłkarskiego należy dołączyć również ochraniacze oraz - podtrzymujące je - getry.


Rękawice


Kolejnym atrybutem bramkarza są rękawice. Idealnie, jeżeli wybierzemy skórzany model, ponieważ wtedy dłonie nie będą się pociły - nawet w wyjątkowo ciepłe dni. Pamiętajmy również o wyborze odpowiedniego rozmiaru, takiego, który nie będzie krępował naszych ruchów.


Koszulka piłkarska i spodenki


Pamiętaj - ubranie bramkarza nie powinno być ani za bardzo obcisłe, ani za bardzo przewiewne. Mało tego - należy unikać bawełny, ponieważ w przypadku deszczu oblepia ciało i krępuje ruchy. Może Cię to zdziwi, ale w piłce nożnej idealnie sprawdzają się ubrania, które wykonane zostały z tkanin sztucznych.


Okrycie wierzchnie


Dresy piłkarskie to element ubioru niezbędny podczas rozgrzewki. Idealnie, jeżeli składają się z rozpinanej bluzy i długich spodni, które bramkarz może w każdej chwili zdjąć.


Podsumowanie


Na strój bramkarski składają się przede wszystkim buty, getry, rękawice, ochraniacze, koszulka i spodenki oraz odpowiednio dobrane okrycie wierzchnie. Każdy bramkarz - nawet początkujący - powinien posiadać taki zestaw ubrać w swojej szafie.