Z jakich materiałów produkuje się stroje sportowe?

13.12.2018
Z jakich materiałów produkuje się stroje sportowe?

Odzież sportowa wykonywana jest z najwyższej jakości materiałów elastycznych, pozwalających na swobodne uprawianie sportu. Asortyment sklepów, oferujących nowoczesne stroje sportowe, jest obecnie na tyle szeroki, że nawet pasjonaci mogą na treningu poczuć się, jak prawdziwi zawodowcy. Oczywiście rodzaj użytego materiału będzie uzależniony od wybranej aktywności, niemniej wiele tkanin można uznać za uniwersalne.

 

Materiały syntetyczne

Stroje sportowe produkowane są z włókien syntetycznych, które powstają w procesach technologii chemicznej. Materiały syntetyczne tworzone są z polimerów, niewystępujących w przyrodzie. Proces ich powstawania obejmuje polimeryzację, preparację płynów przędzalniczych oraz formowanie i obróbkę włókien. Do ich produkcji wykorzystywana jest między innymi ropa naftowa. Proces tworzenia syntetyków warunkuje ich specyficzne właściwości, dzięki którym można maksymalnie zwiększyć komfort, odczuwany podczas treningu. Przede wszystkim są to tkaniny bardzo wytrzymałe, odporne na rozciąganie oraz sprężyste, przez co nie gniotą się. Wyróżniają się minimalnym czasem schnięcia, ponieważ nie wchłaniają wody. Dodatkowo są odporne na mole, grzyby i bakterie oraz na działanie promieni słonecznych – nie ulegają odbarwieniu. Poza tym nie wywołują alergii, jednak mimo tego ich użycie nie jest wskazane dla alergików, ze względu na dużą ilość przyciąganego kurzu – syntetyki łatwo się elektryzują.

 

3 x POLI…

Pierwszym materiałem, używanym do produkcji strojów sportowych, był poliamid, czyli nylon. Dziś wytwarza się z niego stroje kąpielowe. Jest bardzo podatny na farbowanie, ale niestety niecałkowicie odporny na promienie słoneczne. Zdecydowanie częściej wykorzystywaną tkaniną jest poliester – to zasadniczy składnik większości odzieży sportowej. Nie wchłania on wody, nie blaknie w słońcu, a koszt jego produkcji jest bardzo tani. Dość mocno się jednak elektryzuje. Zazwyczaj łączony jest z elastanem, który zwiększa rozciągliwość tkaniny. W ten sposób produkowane są koszulki i spodnie termoaktywne czy biustonosze sportowe. Elastan to jeden z kilku rodzajów włókien elastycznych, do produkcji których stosuje się poliuretan. Tkaniną syntetyczną jest również polipropylen – odprowadza on wodę na zewnątrz i cechuje się dużą lekkością, dlatego najczęściej spotkamy go, jako składnik bielizny termoaktywnej. W dodatku, jeśli połączymy go z jonami srebra, niweluje zapach potu i nabiera właściwości antybakteryjnych.

 

Pozostałymi materiałami, wykorzystywanymi w produkcji strojów sportowych, są merino oraz membrany sportowe. Merino wytwarzane jest z włókien owczej wełny i ze względu na doskonałą izolację cieplną, wykorzystywany jest w warunkach zimowych. Z kolei membrany sportowe to materiał dla osób trenujących intensywnie, wykorzystywany w produkcji kurtek, spodni oraz butów i rękawic. Są wodoszczelne i wiatroszczelne, ale pozwalają skórze oddychać, dzięki zastosowaniu mikroskopijnych porów.